Like & share

Like & share

روز جهانی پاستا : 25 مین سالگرد نقره ای برای محبوب ترین غذای جهان

   زمان مطالعه  7 دقیقه
Array

فهرست مطالب

25 اکتبر 2023 – روز جهانی پاستا 25 ساله شد. اولین روز جهانی پاستا در سال 1998 در ناپل برگزار شد، با هدف عمومی کردن تمام فواید این غذای خوشمزه، سالم، مغذی، در دسترس و پایدار، جشن گرفتن تاریخچه آن و نگاه به آینده. نقش اصلی آن در صحنه جهانی غذا در آینده. از آن زمان، این رویداد به صورت سالانه در شهرهای مختلف ایتالیا (جنوآ، رم، ناپل، میلان) و در سراسر جهان (بارسلون، بوئنوس آیرس، مکزیکو سیتی، استانبول، نیویورک، مسکو، ریودوژانیرو، سائو پائولو، دبی). در طول این 25 سال، ماکارونی دستخوش دگرگونی عظیمی از نظر مادی و غیره شده است. با انواع جدید (از سبوس‌دار گرفته تا پاستاهای تخصصی و گزینه‌های بدون گلوتن) و شکل‌های جدید، جوان‌سازی شده و با سبک‌های زندگی متنوع سازگار شده است.

ارقام به ما می گوید که قمار آن سال های اولیه نتیجه داده است. طبق داده‌های IPO – سازمان بین‌المللی پاستا، تولید جهانی امروز تقریباً 17 میلیون تن است (1.8 درصد افزایش نسبت به سال 2021)، که تقریباً دو برابر 9 میلیون تن سال 1998 است. و دو حالت ثابت وجود دارد: ماکارونی سالم و در دسترس همه است. پاستا ستاره دستورهای بی‌شماری، با تنوع و طعم فوق‌العاده، غذای بدون ضایعاتی است که در سرتاسر جهان محبوبیت دارد، راه حلی که هم خوشمزه و هم ارزان است.

آنچه در 25 سال گذشته اتفاق افتاده است:

تولید ماکارونی در جهان تقریبا دو برابر شده است. تنها در 25 سال، از 9 به 17 میلیون تن افزایش یافته است. بر اساس داده های IPO (سازمان بین المللی پاستا)، 40 کشور وجود دارد که بیش از 20000 تن ماکارونی در سال تولید می کنند. تعداد کشورهایی که مصرف سرانه آنها بیش از یک کیلو در سال است تقریباً دو برابر شده است (از 30 به 52).

سرانه مصرف در ایتالیا 23.2 کیلوگرم است، در مقایسه با 17 کیلوگرم در تونس، در رتبه دوم این فهرست قرار دارد و ونزوئلا با 13.6 کیلوگرم در رتبه سوم قرار دارد.

پاستا به طور فزاینده ای یک غذای جهانی است. این غذا در رستوران‌های سراسر جهان وجود دارد و نسلی از آشپزها که به آینده با تمرکز بر سادگی، اصالت و جذابیت جهانی نگاه می‌کنند، پاستا را نقطه تماس ایده‌آل بین غذاهای مختلف و مناطق مختلف یافته‌اند. علاوه بر این، عاری از محدودیت های فرهنگی یا مذهبی است.

سال 2006 شاهد تأسیس IPO یا سازمان بین المللی پاستا بود، نوعی «UN of Pasta» که مأموریت آن این است که فواید رژیم غذایی مبتنی بر ماکارونی – تغذیه ای و غیره – را به دنیا بگوید. با انتشار “غذا ماکارونی سالم”، یک سند علمی که توسط متخصصان تغذیه در سراسر جهان تایید شده است، که آخرین شواهد در مورد اهمیت رژیم غذایی مدیترانه ای و جایگاه ماکارونی در آن را در خود جای داده است، تقویت قاطعی حاصل شد.

در سال 2010، یونسکو رژیم غذایی مدیترانه ای را به عنوان میراث فرهنگی ناملموس بشریت اعلام کرد. و به عنوان بخشی از این رژیم، پاستا نقش اصلی را ایفا می کند. همانطور که توسط مطالعات مختلف علمی نشان داده شده است، یک رژیم غذایی سالم و متعادل که عمدتاً بر طیف گسترده ای از غذاهای گیاهی تمرکز دارد به پیشگیری از بیماری های مزمن رایج مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، اختلالات خوردن، چاقی و سرطان کمک می کند. با گذشت زمان، و تا حدی به دلیل درخواست‌های متخصصان تغذیه و مقامات بهداشتی برای رژیم غذایی سالم‌تر و آگاهانه‌تر، سادگی و طبیعت مقرون به صرفه ماکارونی خشک به انگیزه‌ای برای مصرف آن تبدیل شده است.

در 25 سال گذشته به طور فزاینده ای پایدار شده است. تولیدکنندگان ماکارونی با تمرکز بر نوآوری و تنوع به خواسته های جدید مصرف کنندگان جهانی پاسخ داده اند: گندم کامل، بدون گلوتن، ارگانیک، غنی شده با ویتامین ها، تهیه شده با حبوبات و فوق غذاها، پخت سریع و غیره. اما مهم ترین نوآوری نمی تواند باشد. روی بشقاب دیده می شود در طول سال‌ها، به لطف پیشرفت‌ها در فرآیندها و موافقت‌نامه‌های تولیدکنندگان که پایداری و شیوه‌های خوب کشاورزی را تصریح می‌کنند، تولیدکنندگان ماکارونی به طور قابل توجهی مصرف آب و انتشار CO2 را در فرآیندهای خود کاهش داده‌اند. این غذا تأثیر زیست محیطی بسیار کمی دارد (کربن کلی در هر قسمت 1 متر مربع است). علاوه بر این، ماکارونی در دستور العمل‌های بی‌شماری بدون ضایعات استفاده می‌شود که می‌تواند باقی مانده‌ها را به وعده‌های غذایی قابل توجه و خوشمزه تبدیل کند. در نهایت، چه در مقوا یا پلاستیک بسته بندی شده باشد، بسته بندی ماکارونی 100٪ قابل بازیافت است.

به اخبار جعلی و رژیم های غذایی پر پروتئین پاسخ قوی داده است. از سال 2002، سالی که نیویورک تایمز اصطلاح “کربوفوبیا” را ابداع کرد و حدود 26 میلیون آمریکایی به طور کامل خوردن ماکارونی، نان و سیب زمینی را متوقف کردند، چیزهای زیادی تغییر کرده است: چندین مطالعه معتبر ثابت کرده اند که ماکارونی منجر به افزایش وزن نمی شود. اما برعکس رژیم غذایی مبتنی بر کربوهیدرات (که در آن پاستا غنی است) می تواند طول عمر را افزایش دهد، به خصوص اگر بخشی از مدل مدیترانه ای باشد. کربوفوبیا با گلوتن فوبیا دنبال شد: توصیه برای کاهش یا حذف مصرف ماکارونی به دلیل وجود گلوتن، که متهم به بیماری یا چاق کردن افراد است، توسط جامعه علمی بین‌المللی به عنوان بی‌اساس رد شد. گلوتن فقط برای افرادی که از بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن رنج می برند مضر است.


کارل زوانلی، رئیس IPO، می‌گوید: «امسال ما یک نقطه عطف مهم را جشن می‌گیریم که پاستا را به عنوان یک محصول خارق‌العاده تأیید می‌کند که هر روز شادی و نشاط را به میز میلیون‌ها نفر در سراسر جهان می‌آورد». در 25 سال گذشته، به‌عنوان تولیدکننده، شاهد بوده‌ایم که چگونه سرآشپزها دائماً آن را تفسیر می‌کنند، کارشناسان مواد غذایی در مورد آن صحبت می‌کنند، مردم‌شناسان از نقش اجتماعی، فرهنگی و شادی‌بخش آن استقبال می‌کنند و متخصصان تغذیه آن را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل توصیه می‌کنند. پاستا یک غذای جهانی، مملو از تاریخ و فرهنگ است و به طور فزاینده ای نمادی از یک رژیم غذایی سالم است که مصرف آن دائما در حال تغییر است. پاستا این توانایی را دارد که غذای مناسب برای همه باشد، یک غذای واقعی آینده، ترکیبی از طعم و لذت با رویکردی به غذا که بر اساس رفاه و پایداری است.

جست و جو
محصولات مک
آخرین دستورات پخت
اخبار مک